Vaa’ankieli-ihminen joutui elämänsä suurimman valinnan eteen vastatessaan kysymykseen, jossa oli vain kaksi vaihtoehtoa. Hääpaikassa hikoili satakunta vierasta, jotka katsoivat vuoronperään kelloa ja paikan sisustusta.
Näiden todistajien läsnä/hereillä ollessa, kysyn sinulta, tahdotko Juho, vaa’ankieli-ihminen, ottaa tämän jämpti-Jaanan puolisoksesi rakastaaksesi häntä myötä- ja vastoinkäymisissä?
– Tuohon kysymykseen on mahdotonta vastata vielä tässä vaiheessa, pitäisi selvittää myötä- ja vastoinkäymisten määrät, vaa’ankieli-ihminen sanoi.
– Kyllä nyt pitää vastata. Todistajat ovat tulleet matkojen takaa, ja minullakin on saunavuoro puolen tunnin kuluttua, joten joudu sielu ja anna palaa, mutta älä kirkkoa polta!
– Olen vaa’an kielenä, vastaan mitä tahansa, vaa’ankieli-ihminen sanoi.